21 marca to dzień, w którym mamy wiele powodów do “świętowania”.
Tego dnia obchodzimy:
Międzynarodowy Dzień Inwalidów
Światowy Dzień Zespołu Downa
Międzynarodowy Dzień Poezji
Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową
Międzynarodowy Dzień Nowruz
Światowy Dzień Lalkarstwa
Dzień Wierzby
Dzień Geodety
Dzień Wagarowicza
Światowy Dzień Lasu
Większość tych obchodów ma wspólny mianownik, który skupić ma naszą uwagę na gestach solidarności, akceptacji, pomocy i troski o innych, życia w poszanowaniu drugiego człowieka oraz środowiska.
Skorzystajmy z dzisiejszego dnia spędzając czas z bliskimi, najlepiej na świeżym powietrzu, obserwując budzącą się do życia naturę, a jeśli pogoda nie zachęca, by wyjść na zewnątrz, dobrym pomysłem może być czytanie poezji, czy nawet tworzenie własnej.
W ten wyjątkowy dzień, podnosząc naszą świadomość o Zespole Downa oraz solidaryzując się z osobami żyjącymi z tym zaburzeniem, zachęcamy do założenia kolorowych skarpetek. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce, mogą być z różnych, niepasujących do siebie par. Możemy również założyć kolorowe ubrania.
Kolory przewodnie ŚDZD to granatowy i czerwony.
Warto wiedzieć, że: “Zespół Downa jest wadą genetyczną, gdzie 21. chromosom składa się z trzech „ramion” zamiast dwóch. Jedno z nich jest więc „nie do pary”. Zdarza się też, że osoby z zespołem Downa mają problemy z rozpoznawaniem kształtów lub kolorowych wzorów, przez co można czasem zobaczyć je w dwóch różnych skarpetkach. Światowy Dzień Zespołu Downa jest obchodzony 21 marca dlatego, że liczby 3 i 21 symbolizują trzecie, „nadprogramowe” ramię w dwudziestym pierwszym chromosomie, którego obecność stanowi główną przyczynę tej wady genetycznej. Nazwa zespołu Downa, inaczej określanego trisomią 21. chromosomu, pochodzi od nazwiska brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa, który to jako pierwszy go opisał.”
(Źródło: https://codziennikmlawski.pl/2021/03/20/czy-wiesz-co-to-dzien-kolorowych-skarpetek/)